Terapia Polarity

Terapia Polarity została stworzona przez osteopatę  i chiropraktyka Dr Randolpha Stone. Łączy w sobie wschodnie i zachodnie podejście do procesu leczenia i zdrowienia.

Polarity pojmuje ciało jako energię i wykorzystuje siły życiowe emanujące z naszych dłoni, aby usunąć napięcia, rozpuścić blokady oraz przywrócić zdrowie i radość życia. Oferuje holistyczne, edukacyjne podeście do uzdrawiania, które daje osobie możliwość wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie, szczęście oraz przyspieszenie rozwoju duchowego.

Energia życiowa płynie pPolarityRStoneBodyrzez nasze ciało i dookoła naszego ciała. Na wzorce energetyczne mają wpływ: dotyk, sposób odżywiania, ruch, dźwięk,  nasze postawy, relacje, doświadczenia życiowe, traumy oraz czynniki środowiskowe. Gdy energia życiowa zostaje zablokowana w naszym ciele pojawić się mogą różnego rodzaju dysfunkcje takie jak choroby, ból, drażliwość czy napięcia.  Energia zazwyczaj sama wraca do stanu równowagi – jest to proces nieświadomy, w rezultacie którego przychodzi całkowite zdrowienie. Gdy równowaga organizmu nie zostaje przywrócona samoistnie, można zastosować techniki Polarity.

W terapii Polarity zwraca się uwagę na pięć różnych aspektów pomagających zrównoważyć energię życiową i przywrócić siły witalne. Są to: techniki balansujące, ćwiczenia ruchowe, odżywianie, duchowość oraz praca na poziomie ciała i umysłu.

polarity_therapyEnergia pozostaje w ciągłym ruchu dzięki m.in. zjawisku polaryzacji. Ciało ludzkie, zresztą jak wszystko w naturze, posiada biegun dodatni, ujemny i neutralny. Dzięki tej polaryzacji, czyli relacji, która zapoczątkowuje ruch, następuje przepływ energii. Gdy swobodny przepływ energii zostaje zaburzony np.: w wyniku trudnego doświadczenia, nieprawidłowego odżywiania czy niewłaściwych postaw życiowych to energia ulega zablokowaniu. Przejawia się to w ciele poprzez ból czy napięcia lub na poziomie emocjonalnym poprzez uczucie złości, smutku bądź lęku.

Energia życiowa płynie przez nasze ciało i dookoła niego na wiele sposobów. W Polarity pracujemy strumieniami ze długoliniowymi, którymi energia przemieszcza się w ciele oraz z czakrami, których zadaniem jest zasilanie w energię strumieni długoliniowych. Wyróżniamy też strumień Kaduceusza i Pępkowy. Zastosowanie ma też teoria stref odruchowych jak i Pięć Elementów (Woda, Ziemia, Powietrze, Ogień i Eter).

Rozmowa z Richardem Overly, który uczy i praktykuje Polarity od 25 lat:

OBEJRZYJ FILM

Na czym polega terapia?

Terapię można wykonać na wiele sposobów – terapeuta decyduje o tym, które techniki wybierze na podstawie opisywanych symptomów, obserwowania ciała klienta czy też własnej intuicji. Zaproponuje zmianę sposobu odżywiania, jeżeli taka jest potrzeba oraz pokaże kilka pomocnych ćwiczeń, które klient może wykonywać poza gabinetem terapeuty.  Może zasugerować też skorzystanie z innych metod np. doradztwo, psychoterapię w połączeniu z pracą z ciałem, relaksację lub medytację.

Techniki równoważące BalansPolaritywykonuje się przez położenie dłoni lub palców na dwóch oddzielnych punktach lub obszarach na ciele oraz ich odpowiednią stymulację przez pewien okres czasu, a następnie przytrzymanie dwóch punktów do momentu wyczucia zrównoważonego przepływu energii pomiędzy tymi dwoma punktami czy obszarami.

Dotyk jest bardzo delikatny nawet wtedy, gdy używamy specjalnej głębokiej techniki.

Podstawowa zasada to przywrócenie przepływu energii. Gdy przepływ zostaje przywrócony organizm sam daje sobie radę z daną dolegliwością.  Jeżeli pozwala się energii działać nie ma potrzeby stosowania mechanicznego i siłowego rozwiązania. Zadaniem terapeuty jest stymulacja i równoważenie energii, pozwalając, aby to energia leczyła ciało. Ona ma własną inteligencję. Rolą terapeuty w terapii Polarity nie jest długa diagnoza tego, co jest “nie tak” z daną osobą, ale rozpoznanie tego, czego potrzebuje, aby czuć się dobrze.

Zasady terapii Polarity możesz stosować prawie z każdą techniką pracy z ciałem poprzez trzymanie dłoni i pozwolenie, aby energia zrównoważyła się.

Przykład:

Gdy wykonujesz masaż i znajdziesz bolesny punkt możesz włączyć techniki Polarity, aby zbalansować i uwolnić blokady energii a następnie kontynuować masaż. Bardzo często, jeszcze zanim klient to zakomunikuje poczujesz, że napięcie puszcza, ból ustępuje a przepływ zostaje przywrócony.

Gdy boli cię np. staw kolanowy możesz sam sobie pomóc poprzez trzymanie dłoni (lub palców) na bolących punktach (lub obszarach) do momentu aż przepływ zostanie przywrócony – poczujesz ulgę a ból mnie.

Kto możne nauczyć się Polarity?

Każdy, kto chciałby pomóc swoim bliskim, znajomym i klientom oraz każdy, kto chciałby rozwinąć daną mu zdolność używania energii w utrzymaniu zdrowia.

Zapraszamy:

Pielęgniarki i położne, lekarzy, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, rehabilitantów, terapeutów, masażystów, refleksologów, osoby pracujące z dziećmi, rodziców, nauczycieli oraz wszystkie te osoby, które są zainteresowane  poprawieniem jakości życia i doskonaleniem swoich umiejętności.

Są szkoły Polarity, które razem z nauką technik równoważących przedstawiają dużo rozbudowanej teorii. Nauka odbywa się wtedy w kilku modułach. Zdarza się, że po takich kursach osoby w ogóle nie przystępują do praktyki lub zaniechują praktykowania, gdyż jest to dla nich zbyt trudne i skomplikowane.

Richard Overly wybrał podejście, którego nauczył się od Alana Siegela, czyli przedstawia teorię w prosty sposób i koncertuje się na tym, co działa a nie dlaczego działa. Jego praktyka pokazuje, że ten sposób bardzo dobrze się sprawdza.

Jeżeli chcesz nauczyć się POLARITY to  serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanych przez Instytut kursach – więcej informacji znajdziesz:

>>> Kurs POLARITY

>>> Kurs REFLEKSOLOGIA POLARITY

Kiedy możemy zastosować Polarity?

W terapii Polarity pracujemy z niezrównoważoną lub zablokowaną energią i/lub bolesnością mięśni a nie konkretnymi chorobami czy schorzeniami. Stosujemy tę terapię wszędzie tam gdzie objawy chorobowe czy choroba wynika z zaburzonego przepływu energii.

Przykładowe zastosowania:

  • gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia lub grypy
  • aby wzmocnić układ odpornościowy
  • przy niskim poziomi energii, zmęczeniu i osłabieniu
  • przy dużym poziomie stresu, nerwowości i blokadach emocjonalnych
  • po chorobie, urazach, zabiegach i operacjach, aby przyspieszyć proces rekonwalescencji
  • przy bólach zatok, uszu, głowy i migrenach
  • przy napiętych mięśniach karku i barków
  • przy bólach stawów i kręgosłupa
  • przy bolesnych miesiączkach
  • przy rwie kulszowej

UMÓW SIĘ NA SESJĘ INDYWIDUALNĄ

UWAGA! Terapia Polarity nie zastąpi diagnozy ani opieki medycznej.

Zdjęcia pochodzą z książki:

Richard C. Overly i Sandra Tompkins„Podręcznik do terapii Polarity z wprowadzeniem do Łagodnej Bio-Energetyki”

Randolph Stone  “Polarity Therapy- Collected Works Volume 1”